מזונות שמזינים את העור והשיער: להבין מהי תזונה חיצונית

תזונה עוסקת בהזנת הגוף במזונות ובחומרים המזינים הנכונים. עם זאת, חלקנו נוטים לשכוח כי העור והשיער שלנו זקוקים אף הם להזנה וכי הם ממלאים תפקידים חשובים בבריאות הכוללת ובתחושת הוולנס שלנו.

תזונה חיצונית

העור הוא האיבר הגדול ביותר בגוף; הוא משמש כמחסום העיקרי נגד פתוגנים הקיימים בסביבה. בנוסף, העור שלנו משמש כמגן מפני התאדות נוזלים מהגוף, ולכן עלינו לשמור על בריאותו ולהגן עליו מפני אור אולטרה סגול. באופן דומה, השיער שלנו מספק בידוד מקור וחום ומגן עלינו מפני קרינת אולטרה סגול.

מהי תזונה חיצונית ומדוע היא חשובה?

בתפקידי, יש לי את הזכות להדריך מפיצים עצמאיים בכל רחבי העולם על הגישה ההוליסטית של החברה שלנו לבריאות, ללמד אותם על חשיבות הזנת הגוף מבפנים ומבחוץ.
מה שאנחנו מכנים “תזונה חיצונית” הוא פשוט שמירה על עור ושיער בריאים. בדיוק כפי שהלב, המוח והשרירים שלכם זקוקים לתזונה נכונה כדי לשמור על בריאות ארוכת טווח, העור והשיער שלכם זקוקים לתזונה נכונה כדי להיות מסוגלים לבצע את תפקידיהם: הגנה, ויסות חום, תפיסה חושית והפרשות.
זה אולי לא יפתיע אתכם, אך תזונה פנימית וחיצונית קשורות קשר עמוק.

מה שאתם אוכלים משפיע על בריאות העור והשיער שלכם

מצב העור והשיער שלכם מושפע מהתזונה, הגיל ותנאי הסביבה שלכם. אינכם יכולים לשלוט בכמה מהגורמים הללו – כמו הזדקנות או אקלים – אבל אתם יכולים לנהל את מה שאתם אוכלים כדי לתמוך בבריאות העור והשיער שלכם.
מגוון חומרים מזינים הכוללים חלבון, נוגדי חמצון, ויטמינים וקולגן יכולים לסייע בשיפור בריאות העור והשיער. אנשים עם עור ושיער בריאים הם לרוב בעלי הרגלים יום-יומיים בריאים!
הנה המזון והחומרים המזינים המומלצים לשמירה על עור ושיער בריא וזוהר:

אכלו מזונות עשירים בחלבון לתיקון התאים

כל תא זקוק לחלבון כדי להתקיים. חלבון הוא גם החומר העיקרי המשמש ל”החלפת” תאים שחוקים או מתים. השרירים, השיער, הציפורניים, העור והעיניים שלכם עשויים מחלבון. תזונה דלה בחלבון, לאורך חודשים רבים, עלולה לגרום לאובדן מיצוק העור, לנשירת שיער ולהופעה מוקדמת של קמטים.
שילוב חלבון בתזונה ממקורות הכוללים עוף, בשר, דגים, סויה או טופו תעזור להתגבר על כך. שייק תחליף ארוחה הוא גם אפשרות נפלאה לצריכת חלבון.

הקפידו על צריכת הוויטמינים A, C ו-E

בעוד חלבון חיוני לשמירה על עור ושיער בריאים, ויטמינים בעלי סגולות נוגדות חמצון דוגמת הוויטמינים A, C ו-E – חיוניים גם הם.
מחסור בכל אחד מהמיקרו-נוטריאנטים הללו עלולים להשפיע על בריאות העור שלכם שמשקף את ההשפעות של נזק חמצוני. נוגדי חמצון אלה הוכחו ביכולתם להגן על העור מפני נזק חמצוני.

ויטמין A

ישנם שני סוגים של ויטמין A: רטינואידים וקרוטנואידים. הכבד ממיר את שני הסוגים לרטינול, שמעודד ייצור תאי עור חדשים ומונע נשירת שיער.
מקורות עשירים בוויטמין A כוללים פירות וירקות עשירים בפיגמנטים צהובים עד אדומים, כמו גם ירקות עליים ירוקים.

ויטמין C

ויטמין C חיוני לגוף כדי לייצר קולגן באופן טבעי. כאשר קיים מחסור בוויטמין C נוצר קולגן לא יציב, שיוצר מסגרת מבנית חלשה לתיקון הרקמות. בנוסף, ויטמין C מעורב ביצירת שומנים מסוימים המסייעים בתיקון האפידרמיס, שכבת העור החיצונית ביותר, כאשר הוא נפגע.
מקורות עשירים בוויטמין C כוללים פרי הדר דוגמת תפוזים ולימונים, פלפלים, תותים, ברוקולי וכרוב.

ויטמין E

ויטמין E פועל כנוגד חמצון פורץ שרשרת בשל יכולתו להילחם ברדיקלים החופשיים במהירות, לפני שהם יכולים להגיב עם ליפידים אחרים, ובכך למנוע את התפשטות תהליכי החמצון בממברנות. בנוסף, ויטמין E מסייע בחיזוק תפקוד מחסום העור.
מקורות עשירים בוויטמין E כוללים גרעיני חמניות, שקדים, בוטנים, דלעת ופלפל אדום.
נטילת מולטי-ויטמין יום-יומי היא גם דרך מצוינת להבטיח שאתם מספקים לעורכם את המיקרו-נוטריאנטים הנדרשים לשמירה על מראה בריא.

נסו מזונות ותוספי מזון עשירים בקולגן

בתהליך ההזדקנות שמתחיל באמצע שנות העשרים לחייכם, העור סובל מאובדן לחות הדרגתי ומתייבש יותר. כשזה קורה, הדרמיס הופך דק יותר; רקמת החיבור מאבדת את המוצקות והגמישות שלה, ונוצרים קמטים ורפיון.

שתייה מרובה של מים

הקולגן בגוף האדם מהווה 25 עד 30 אחוזים מכמות החלבון הכוללת, מתוכם כ-75 אחוזים הוא הקולגן בעור. קולגן נמצא בעיקר ברקמת החיבור, והוא מעניק לדרמיס את המבנה המוצק שלו.
מזונות עשירים בקולגן כוללים ירקות עליים, ירקות אדומים וצהובים, פירות יער, פירות הדר, דגים, עוף, חלבונים, אבוקדו, סויה, קטניות ותה לבן.
קולגן זמין גם כתוסף תזונה. קולגן שעבר הידרוליזה – סוג קולגן הנספג בקלות בזרם הדם כאשר משתמשים בו כתוסף – יכול לשפר את גמישות העור, צפיפות העור, לצמצם את הקמטים ולתמוך במראה עור חלק.

לבסוף, אל תשכחו לשמור על מאזן הנוזלים!

האם ידעתם שכמות משמעותית של רקמת העור מורכבת ממים? בערך כ-25 עד 30 אחוזים. לכן,  חשוב לשתות הרבה נוזלים כדי למנוע עור יבש ומיובש.
כפי שאתם יכולים לראות, תזונה ממלאת תפקיד חיוני בשמירה על עור ושיער בריאים. זו הדרך הטובה ביותר שתגרום לכם להיראות ולהרגיש נפלא. כאשר אתם מזינים את גופכם מבפנים כלפי חוץ במזונות ובחומרים המזינים המתאימים, גופכם יודה לכם עם עור ושיער צעירים וזוהרים, בריאות טובה יותר וביטחון עצמי רב יותר.

** מוצרי הרבלייף אינם מיועדים לטיפול, ריפוי, אבחון או מניעה של מחלות כלשהן.