מדוע פעילות גופנית חיונית לשמירה על בריאות הלב?

בכל פעם שאתם מתאמנים, אתם מחזקים את השריר היחיד שלא ניתן לוותר עליו כדי לשמור על חיים בריאים – הלב שלכם.
למעשה, לפי דוח הממונה על בריאות הציבור בארה”ב בנושא פעילות גופנית ובריאות, לאנשים לא פעילים יש סיכון גבוה כמעט פי שניים לפתח מחלות לב בהשוואה לאנשים פעילים יותר. נתון זה מדגיש עד כמה פעילות גופנית חשובה למניעת מחלות קרדיו-וסקולריות.

פעילות גופנית לחיזוק הלב

איגוד הלב האמריקאי ממליץ למבוגרים להקפיד על כ-150 דקות שבועיות לפחות של פעילות אירובית בעצימות בינונית, או כ-75 דקות בשבוע של פעילות אירובית נמרצת, או שילוב של שתיהן, כדי ליהנות מהתועלות הבריאותיות שלהן ללב. החדשות הנפלאות הן שאתם יכולים לצבור את הדקות הללו לאורך השבוע.

כיצד פעילות גופנית קבועה שומרת על בריאות הלב שלנו?

הנה 5 סיבות מדוע עליכם להגביר את הפעילות הגופנית שלכם כדי לתמוך בבריאות לב טובה יותר:

1.   פעילות גופנית מורידה את לחץ הדם

לפי ארגון הבריאות העולמי, פעילות אירובית היא סוג הפעילות המומלץ ביותר לטיפול בלחץ דם גבוה. היא כוללת תנועות חוזרות וקצביות שמפעילות קבוצות שרירים גדולות, כמו אלה שברגליים, בכתפיים ובזרועות שלכם. נסו שחייה, הליכה, ריצה או ריקוד.

2.  פעילות גופנית משפרת את החמצון.

פעילות גופנית מחזקת את השרירים ובכך משפרת את יכולתם לשאוב חמצן ממחזור הדם. בדרך זו, הלב עובד ביעילות רבה יותר כדי להזרים דם לשרירים.

3.  פעילות גופנית שומרת על משקל בריא.

פעילות גופנית שורפת קלוריות. פעילות גופנית אירובית יוצרת גירעון אנרגטי, בעוד פעילות גופנית מבוססת התנגדות מגדילה את מסת השריר הרזה. פעילות גופנית בשילוב עם תזונה מאוזנת יסייעו בשמירה על משקל תקין ורמות כולסטרול אופטימליות.

4.  פעילות גופנית מפחיתה מתח.

מתח מתמשך עלול לגרום ללחץ דם גבוה. פעילות גופנית משפרת גם את מצב הרוח וגם את הביטחון העצמי, מה שעשוי לסייע גם בניהול מצבי מתח.

5.  פעילות גופנית מעלה את רמת הכולסטרול ה”טוב” (HDL)

ליפופרוטאינים בעלי צפיפות גבוהה (HDL), הידועים גם בשם הכולסטרול ה”טוב”, מנקים את העורקים מעודף כולסטרול. הם מעבירים את העודף לכבד, שם הוא עובר תהליך של חילוף חומרים. התוצאה – הפחתת הסיכון לטרשת עורקים ומחלות קרדיו-וסקולריות.
מחקר שנערך לאחרונה על ידי חוקרים יפנים מצא כי פעילות גופנית בתדירות מינימלית של שלוש עד ארבע פעמים בשבוע למשך 20 דקות לפחות מעלה את רמות ה-HDL.

התחילו את המסע לשמירה על לב בריא

כאשר אתם נוקטים בפעולות שנמצאות תחת שליטתכם, כמו פעילות גופנית ואכילה נכונה, תרגישו את השינוי מהר למדי. למעשה, לאחר שתתמקדו באימון אירובי למשך כמה שבועות, הפעילות הגופנית תהפוך קלה יותר, והמשימות היום-יומיות לא ישאירו אתכם קצרי נשימה בקלות.

פעילות גופנית

כל מה שנדרש הוא להקדיש 150 דקות שבועיות לפעילות אירובית בעצימות בינונית. במילים אחרות, רק 30 דקות של הליכה מהירה או פעילות גופנית בעצימות קלה חמש פעמים בשבוע יעשו פלאים ללב שלכם. מומלץ לשלב גם פעילויות לחיזוק השרירים הכוללות קבוצות שרירים מרכזיות לפחות פעמיים בשבוע.
לכן, בחרו תחביב שיעשה טוב ללב ולבריאות שלכם. זה יכול להיות הליכה, ריצה, רכיבה על אופניים, ריקודים, שחייה,  או כל פעילות אחרת שתאיץ את הדופק. לכל אלה יכולה להיות השפעה חיובית על הבריאות, הרווחה והאושר שלכם עכשיו – וגם בהמשך הדרך.

על המחברת: סמנתה קלייטון היא סגנית נשיאה, ראש המחלקה לחינוך גופני בהרבלייף העולמית.

סמנתה קלייטון ייצגה את בריטניה באולימפיאדת סידני בשנת 2000 בריצת 200 מטרים וגם במרוץ שליחים 4X100 מטרים. קלייטון היא מאמנת אישית מוסמכת בעלת התמחות מיוחדת באימונים קבוצתיים, כושר גופני לנוער ולקשישים ואימונים

בעצימות גבוהה. היא אחראית על כל הפעילויות בתחומי הדרכת הפעילות גופנית והכושר עבור המפיצים העצמאיים והעובדים של הרבלייף

** מוצרי הרבלייף אינם מיועדים לטיפול, ריפוי, אבחון או מניעה של מחלות כלשהן.