האם צריך להיעזר באיש מקצוע לצורך עלייה במשקל?

כולם כבר יודעים כי עדיף להיעזר באחד מאנשי המקצוע בתחום התזונה לצורך ירידה במשקל, אך מה קורה כשהמצב הפוך ואנו דווקא מעוניינים לעלות במשקל? ברוב המקרים, אנשים שמעוניינים לעלות במשקל יקבלו עצות כמו “פשוט תאכל יותר” וייתקלו בתגובות פחות אוהדות ומבינות מהסביבה, שכן עלייה במשקל נתפסת כעניין שולי יחסית, שניתן לפתור באופן פשוט למדיי. יחד עם זאת, המציאות מוכיחה כי אנשים שמתקשים לעלות במשקל, סובלים מקשיים דומים מאוד לאנשים שמתקשים לרדת במשקל. אז כיצד יורדים במשקל בצורה נכונה והאם צריך להיעזר בדיאטנית בתהליך? לפניכם כל מה שצריך לדעת בנושא.

איש מקצוע בתחום התפריט הבריא

האם ניתן לעלות במשקל ללא סיוע של אנשי מקצוע?

בדומה מאוד לירידה במשקל, גם עלייה במשקל מתקשרת לכמות הקלוריות שאנו צורכים על בסיס יומי – וההתאמה של כמות הקלוריות הללו לאנרגיה שהגוף שלנו מוציא, על מנת ליצור מצב של עודף קלוריות ועלייה במשקל. עם זאת, בעוד שעצות כמו “תאכל יותר” יכולות להיות נכונות במידה מסוימת, חשוב להבין כי עלייה במשקל שאינה מתבצעת באופן הדרגתי ונכון, עלולה לפגוע בגוף שלנו ובבריאות שלו. כך, למשל, אדם שמעוניין לעלות במשקל ואוכל גלידות כל היום אולי יצליח בסופו של דבר במטרתו, אבל יחד עם זאת, עלול לסבול מבעיות בריאותיות כתוצאה מאכילה לא נכונה ולא מאוזנת. בועיות אלה יכולות להתבטא בדמות עלייה ברמות הסכר (בשל צריכת מזונות המכילים אינדקס גליקמי גבוה), עלייה ברמות השומנים בדם (בשל צריכת מזונות המכילים הרבה שומן רווי) ועוד – עניין אשר בטווח הרחוק, יגרום ליותר נזק מתועלת. במילים אחרות, ניתן בהחלט לעלות במשקל ללא סיוע של אנשי מקצוע בתחום התזונה – אך בהיעדר הכוונה מתאימה, לא בטוח שנוכל לבצע את התהליך באופן נכון ובריא.

כיצד אנשי מקצוע מסייעים בתהליך העלייה במשקל?

איש או אשת מקצוע אשר למדו לעומק את תחום התזונה, יכולים לזהות את הרכיבים התזונתיים שהבגוף שלנו זקוק להם על מנת להתקיים באופן בריא. בדיוק מסיבה זו חשוב להיעזר באנשי מקצוע מתחום התזונה אשר ידעו לכוון אותנו לעלות במשקל באופן מדורג ובריא, באמצעות תזונה מאוזנת, תוך שיפור המצב הבריאותי שלנו בטווח הארוך. בנוסף, אנשי מקצוע יכולים לתת טיפים טובים שיסייעו לנו בתהליך העלייה במשקל, ידעו להצביע על סוגי מאכלים בריאים ועשירים בקלוריות וידעו כיצד לבצע חלוקה נכונה של הרכיבים התזונתיים שאנו אוכלים, על מנת ליצור עודף קלורי נכון שיוביל לעלייה בריאה במשקל. חשוב גם לזכור כי כל גוף הוא שונה, ושיטות שיתאימו לאדם מסוים, לא בהכרח יתאימו גם לאדם אחר. ליווי של אנשי מקצוע בתחום התזונה בתהליך העלייה במשקל, מאפשר לנו לבצע התאמות ושיפורים תוך כדי התהליך על מנת להגיע לתוצאות הטובות ביותר עבורנו ספציפית, תוך שמירה על תזונה נכונה ובריאה.

ומה לגביי עלייה במשקל ומסת שריר?

הרצון או הצורך לעלות במשקל יכולים לנבוע ממגוון סיבות שונות – לעיתים מדובר במצב בריאותי, כאשר האדם סובל מתת תזונה וצריך להעלות במשקל כדי להבטיח כי גופו מתפקד באופן הרצוי, ולעיתים מדובר ברצון של אדם שמבחינה בריאותית נחשב תקין ובריא אך רוצה לעלות במשקל בדמות מסת שריר. פיתוח וחיזוק הגוף כמעט בהכרח מחייב עלייה במשקל, אך כאמור מדובר בעלייה של משקל מסת השריר ולא עלייה במשקל השומן. גם במקרה זה, מומלץ להעזר באנשי מקצוע כגון דיאטנית, תזונאית ספורט רופא ספורט וכדומה, אשר יכולים ביחד אתכם לבנות תפריט הכולל את אבני הבניין להן זקוק אדם שמעוניין לפתח מסת שריר, שיעבוד בחפיפה עם כמות וזמני האימונים, ויכלול את הרכיב החשוב ביותר למטרה זו – חלבון. עבודה עם איש או אשת מקצוע במהלך תהליך זה יאפשר יצירת שינויים והתאמות לאורך דרך, לפי קצב העלייה ולפי שינויי הגוף.