אבקת חלבון לנשים: יש הבדל בין גברים לנשים?

כשמדובר בחלבון, יש לא מעט מידע בנושא במתייחס לסוגיות: מדוע חלבון כל כך חשוב לגוף שלנו? מה התפקידים שלו בגוף? איך משיגים כמות מספקת של חלבון?מתי אנו אמורים לצרוך חלבון? מהי השפעת תוכן החלבון בתזונה על עלייה במשקל, שריפת קלוריות ועל אחוז השומן בגוף במהלך אכילת יתר? ועוד.

סוגיה מעניינת נוספת מתייחסת לשאלה: ‘האם נשים וגברים צריכים לקחת סוגים שונים של חלבון? ומה לגבי הכמות הדרושה לכל אחד או אחת? ‘גברים ממאדים ונשים מנוגה’ – תזונה וחלבון.

חלבון – לא לגברים בלבד!

אם בעבר, אבקות חלבון היו נחלתם של גברים בעיקר, כיום אבקות חלבון לנשים הולכות וצוברות תאוצה. התפיסה הנפוצה הייתה כי תוסף תזונה ואבקות חלבון, עוזרות לגברים להגדיל מסת שריר, במסגרת אימוני הכוח והרמת משקולות בחדר הכושר, דבר ממנו נמנעו נשים רבות, שלא רצו ‘להתנפח’. עם הזמן התברר כי חלבון יכול להיות יעיל לבניית כוח ולשיפור הסיבולת, במסגרת פעילויות ספורט שונות ומגוונות, ללא קשר למגדר.

ובכל זאת.. כמה הבדלים מגדריים

החלבון, המצוי גם באבקות חלבון לנשים, הוא אבן בניין לגוף ומרכיב חיוני בין אם אתה גבר או שאת אישה. יחד עם זאת, ישנם הבדלים פיזיים בין אישה וגבר, אשר משפיעים על אופן צריכתו ועקב כך על החומרים מהם מורכבת אבקת חלבון לגברים או אבקת חלבון לנשים. גברים נוטים לדרוש כמות גדולה יותר של חלבונים, פחמימות, מינרלים וכדומה בהשוואה לנשים. בנוסף, הצרכים של הגוף הנשי יכולים להיות שונים וכך הדרישה לכמות גדולה יותר של חומצות אמינו, ויטמין B6 וברזל.

כמות ולא איכות

איך כל האמור משפיע על הרכב אבקת החלבון לנשים או משקה החלבון של גברים? במקרים מסוימים משקה חלבון לגברים יכול להכיל כמות גדולה מדי של חלבון שאינה מתאימה לגוף האישה, כשמדובר בצריכה יומית. המבנה הפיזי של הגבר לעומת האישה, יכול להיות בעל השפעה. לדוגמה, גבר המבצע פעילות גופנית מאומצת וקבועה, יותר מ-3 פעמים בשבוע, מומלץ שיצרוך כ-2 גרם חלבון לכל 1 ק”ג ממשקל גופו. לעומתו, האישה תזדקק בממוצע, לכמות חלבון הקטנה בכ-30 גרם.
יחד עם זאת, חשוב להתמקד בכמות ולא באיכות אבקת החלבון. גם ההבדלים הללו, שיכולים להיות מינוריים, מתייחסים בעיקר לכמות ופחות למרכיבים שכלולים באבקת החלבון. כמות החלבונים שהגוף שלנו צריך, מבוססת על אורח החיים, המשקל והפעילות הגופנית שאנו עושים, ללא קשר למגדר.

בחירת אבקת חלבון על פי מטרה ולא על פי מגדר

ברוב המקרים, צריכת החלבון אצל גבר ואישה בעלי גודל ומשקל זהים או דומים, המקיימים שניהם אימוני כוח עם מטרות ויעדים דומים, לא תהיה שונה באופן מהותי. לעומת זאת, אם אחד מהם מעוניין להשיג מטרה מסוימת או יעד ספציפי, אזי שגרת התזונה והאימונים שלו או שלה, אמורים להיות מותאמים על פי הצרכים האישיים, והתייעצות עם איש מקצוע (וזה תמיד כדאי).
הגורם העיקרי שחשוב לקחת בחשבון בצריכת חלבון ובבחירת אבקת חלבון, משלב כמה פרמטרים: אורח החיים, סוג ותדירות הפעילות הגופנית, שגרת התזונה וגם מטרות ויעדים, במסגרת האימונים שאנו מקיימים. אם אנחנו רוצים לפתח שרירים, בין אם מדובר על גבר או אישה, חשוב שנצרוך אבקות או משקאות חלבון המיועדים למטרת בניית שריר. אם המטרה היא ליצור מסת שריר רזה ולהשיג מראה חטוב, במסגרת פעילות ספורטיבית הדורשת סיבולת, עדיף לבחור באבקות חלבון המכילות תמציות תה ירוק.

לסיכום, בחירת אבקת חלבון לנשים או לגברים, חשוב שתהיה מבוססת על מטרות, יעדים, התזונה וסוג הפעילות הגופנית ולא על המגדר. ככל, אין אבקת חלבון אחת שמתאימה בדיוק לכולם, כי כולנו שונים. שקלול של כל הפרמטרים שהזכרנו יחד, תעזור לכם להשיג את התוצאות הטובות ביותר.

בהצלחה!